in , ,

Bir adam, yılan tarafından ısırıldıktan sonra “hayatını kurtarmak için” parmağını kesti!

Çiftçi Zhang’ın Hikayesi

Çin’deki bir adam, sağ elinin işaret parmağını bir yılan ısırdığında, Zheijang eyaletinin Shangyu bölgesinin dağlarında, köyünün yakınlarında yakacak odun kesmekteydi.

“Yüz adım” yılanı ya da bilimsel ismiyle Sivri Burunlu Engerek, Deinagkistrodon acutus, tarafından ısırılan insanların, 100 adım atamadan ölmüş olacakları inancı halk arasında yaygın olduğundan, yılan tarafından ısırılan adam bir an önce bir karar vermesi gerektiğini düşündü. Verdiği karar ise akıllara durgunluk verici nitelikteydi. Sağ elinin işaret parmağından ısırılan adam bir an önce bu parmağı kesmeye karar verdi ve verdiği kararı harfiyen uyguladı.

Zhang isimli 60 yaşındaki çiftçi, parmağını kestikten hemen sonra bir bezle elini sardı ve en yakın büyük şehir olan Hangzhou’ya doğru 80 kilometre yolculuk yaptı ve gerekli tedaviye erişebildi. Zhang, kesilen parmağı yılan tarafından ısırıldığı dağın kenarında bırakmıştı. Bu yüzden parmağın geri dikilmesi mümkün olmadı. Tedavi eden doktorlar; Halk arasındaki yaygın inancın aksine, Sivri Burunlu Engereğin namıdiğer “100 adım” yılanının zehrinin, abartıldığı kadar ölümcül olmadığının ancak ısırılmaktan kaçınılması gerektiğinin açıklamasını yaptılar.

Sivri Burunlu Engereğin Zehri ve Isırılma Semptomları

Sivri Burunlu Engereğin zehri, hemorajik bir hemotoksindir. Zehri en az 4 farklı tipte hemorajin içerir, bunlar; Acutolysin A, B, C ve D‘dir. Acutolysinler güçlü hemorajik metaloproteinazlardır. Isırılma semptomları arasında şiddetli lokal ağrı, ısırıldıktan hemen sonra başlayan kanama, nekroz, ülserasyon ve ısırılan bölgenin şişmesi vardır. Tayvan’da panzehir üretilmiştir.

Reklam

Zehir Hakkındaki Klinik Bilgiler ve Zehrin İşleyişi

Reklam

Deinagkistrodon acutus türünün zehri, ACTX-6 adlı bir protein içerir. Bu proteinin, Fas yolu aktivasyonu yoluyla izole kanser hücrelerinde apoptozu (Programlanmış hücre ölümünü) indüklediği gösterilmiştir. Fas, hücresel zarda ölüm reseptörü haline gelen bir proteindir. Etkinleştirildiğinde, Fas, “Kaspaz kaskadı” (Caspase cascade) olarak adlandırılan ‘yolu’ açar. Bu yol, başlatıcı ve ‘cellat’ kaspaz adı verilen bir dizi proteinden oluşur. Başlatıcı kaspazlar, ‘cellat’ kaspazları nihayetinde aktive eden bir apoptoz başlatma faktörü oluşturmaya yardımcı olur. Cellat kaspazları, hücreyi dıştan içe doğru “sindirmek” için çalışmaya başlarlar ve hücre tamamen param parça olana dek hücre iskeleti filamentlerini ve DNA’yı parçalarlar.

Reklam