in , ,

Aşıyı reddeden laboratuvar çalışanı yanlışlıkla kendisine genetiği değiştirilmiş bir virüs enjekte etti!

Vaksinia virüsünün sebep olduğu (VACV) acı dolu 94 gün…

Eylül 2018’de, 26 yaşındaki bir laboratuvar çalışanına, çiçek hastalığı ile bağlantılı büyük ve kompleks bir virüs olan vaksinia virüsü (VACV) ile çalışmayı kapsayan yeni bir iş teklif edildi.

VACV ile virüsü üzerinde çalışmanın içerdiği riskler hakkında kendisine bilgi verildi ve bu riske karşı bir aşı seçeneği kendisine sunuldu, ancak aşılamanın olası olumsuz etkileri ve aşılanan yerdeki bulaşıcı lezyondan sorumlu endişelerini dile getirdi ve aşı olmayı kesin olarak reddetti.

Aralık ayında fareler üstünde deneylere başlayan laboratuvar görevlisi, genetiği değiştirilmiş vaksinia virüsünü (VACV), laboratuvar faresinin kuyruğundan enjekte etmeye çalışırken enjektörün iğnesini yanlışlıkla parmağına batırdı. Hemen oluşan yarayı yıkadı ve olayı süpervizör’üne bildirdi. Bu vaka, Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezlerinde, Morbidity and Mortality haftalık raporunda paylaşıldı.

İki doktor tarafından değerlendirildikten sonra, virüsün başkalarına da bulaşmasını önlemek amacıyla temas önlemlerine uyması tavsiye edilmedi ancak enfeksiyon günbegün izlendi.

Reklam
Credit: CDC / Morbidity and Mortality Weekly Report.

Kaza yaşandıktan 10 gün sonra durumu değerlendiren doktorlardan biri, enfeksiyonun daha yakından izlenmesini önerdi ve vakayı “Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezlerine (CDC)” sevketti. 12. günün sonunda hasta, ateş, şişmiş lenf benzleri, ağrı ve parmağındaki enfeksiyonun kötüleşmesi ile acil servise alındı.

Bağışıklık sisteminin, virüse karşı savaşmasına yardımcı olmak için vaksinia antikorları ve açık yarasında ikincil bir enfeksiyon oluşmaması için de antibiyotikler verildi. Hastanın ateşi ve çektiği acı, ilk 48 saat içinde azaldı. Ancak viral enfeksiyonu 94. güne kadar tamamen temizlenemedi.

Credit: CDC / Morbidity and Mortality Weekly Report.

Kangren ve virüsün bulaşabilme riski nedeniyle 4 ay boyunca laboratuvar çalışmalarının dışında kalmasına rağmen tamamen iyileşebildi.

Reklam

Hastanın laboratuvar sonuçları:

Enfeksiyon sonrası günlerPCR sonuçlarıViral kültür Serum IgG* (OD-COV) Serum IgM* (OD-COV)
10. gün Kesin olmayan sonuç†,§ Yapılmadı
12. gün Kesin olmayan sonuç†,§ Yapılmadı Negatif (−0.12) Negatif (−0.11)
13. gün Pozitif§ Yapılmadı
25. gün Pozitif Pozitif Pozitif (0.897) Pozitif (0.096)
28. gün Pozitif Pozitif
32. gün Pozitif Pozitif Pozitif (0.616) Pozitif (0.048)
33. gün Pozitif Negatif
57. gün Pozitif (0.240) Belirsiz (0.02)
73. gün Pozitif Yapılmadı
Reklam

Kısaltmalar: IgG: immunoglobulin G; IgM = immunoglobulin M; OD-COV: Optik yoğunluk limit değeri; PCR: Polimeraz zincir reaksiyonu.

Kaynaklar ve İleri Okuma: