in ,

Koronavirüs, anne karnından bebeğe geçer mi?

LITTLEDOGKORAT - SHUTTERSTOCK

14 Mart’ta İngiltere, Londra’da yeni doğmuş bir bebek üzerinde yapılan koronavirüs (SARS-CoV-2) testi pozitif çıktı. SARS-CoV-2, şu anda dünya üzerinde yaşanan mevcut pandemiden sorumlu koronavirüsüdür.

Doktorlara göre bu bebek, muhtemelen Dünya’da koronavirüsüne yakalanmış en genç vaka. Daha önce Çin’de henüz 30 saat önce dünyaya gelmiş bir bebekte koronavirüsü testi pozitif çıkmıştı. Bu sefer İngiltere’de Pnömoni olduğundan şüphelenilen hamile kadın, Kuzey Middlesex Üniversite hastanesine götürüldü ve test yapıldı. Koronavirüsü testinin pozitif sonucu ise doğumdan sonra geldi. Bebek ise doğduktan dakikalar sonra test edildi. Koronavirüsün, bebeğe rahimde mi yoksa doğum sırasında mı bulaştığı henüz bilinmemektedir. İngiltere ulusal sağlık sistemi (NHS) Trust ise, iki hastanın da koronavirüs testinin pozitif çıktığı sonucunu doğrulamıştır. Bebek, hastanede tedavi edilirken anne, bulaşıcı hastalıklar hastanesine nakledilmiştir.

Şu ana kadar koronavirüsü ile ilgili yapılan çalışmalarda virüsün rahimden bulaşabileceğine dair bir kanıta rastlanmamıştır. Çin’deki bilim insanlarının bugün Frontiers in Pediatrics’de yayınladıkları rapor, hamilelik sırasında koronavirüsü tarafından enfekte olmanın anne karnındaki çocuğu hemen etkilemediğini göstermektedir. Yayınlanan bu raporda, Wuhan’da koronavirüsü ile enfekte olan 4 hamile kadının, test sonuçları negatif çıkan sağlıklı bebekler doğurduğu doktorlar tarafından belgelenmiştir. Bu durumun tipik olarak nedensellik veya açıklama istemeyen bir vaka çalışması olduğunu belirtmek önemlidir. Bu rapor, yeni tip koronavirüsün rahim içi iletimle geçmediğinin bir kanıtı değildir ancak koronavirüsüne sahip bir annenin, bu virüsü çocuğuna geçirip geçirmeyeceğinin garantisi olmadığını ima eder.

Reklam

Benzer virüslerin neden olduğu SARS ve MERS gibi önceki salgınlara paralel olarak, çocuklara yönelik riskin minimum olduğuna inanılmaktadır. Nüfus çalışmaları, çocukların daha hafif enfeksiyonlar yaşadığı veya semptom göstermediği ve SARS gibi yeni koronavirüsü nedeniyle herhangi bir çocukta ölüm bildirilmediğini göstermektedir.

Reklam
Kaynaklar ve İleri Okuma: